Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Lipiec w Zawierciu i okolicach 1852-1909

Strona główna » Opowiadania » Lipiec w Zawierciu i okolicach 1852-1909

Rok 1852

SÄ… do sprzedania, w każdym czasie, z wolnej rÄ™ki dobra Ziemskie Blanowice i Piecki, w nader przyjemnej a pod wzglÄ™dem przemysÅ‚owym korzystnej pozycji poÅ‚ożone, w Parafii KromoÅ‚ów, Powiecie Olkuskim, Guberni Radomskiej, o mil 3 od granic ÅšlÄ…ska Pruskiego, miÄ™dzy miastami: Pilica i Å»arki, dwie wiorsty odlegÅ‚e od przystanku Kolei żelaznej w Zawierciu, skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z dwóch wsi: Blanowice i Piecki, i dwóch Å‚Ä…cznie zagospodarowanych folwarków majÄ…ce, wÅ‚Ä…cznie z lasami wÅ‚ók 17 obejmujÄ…cymi, ogólnej powierzchni wÅ‚ók 63 miary nowo-polskiej, w dobrej glebie ziemi; ludnoÅ›ci przeszÅ‚o dusz 400, zabudowania dobre, ogród warzywny i owocowy, dostatecznÄ… paÅ„szczyznÄ™, tak pieszÄ… jak i ciÄ…gÅ‚Ä…; wodÄ™ źródÅ‚owÄ…, idÄ…cÄ… na rurnicÄ™ gorzelni; KamieÅ„ wapienny; GlinÄ™ do robienia cegÅ‚y zdatnÄ…; wÄ™gle kamienne i rudÄ™ żelaznÄ…. Konkurent o nabycie zechce siÄ™ zgÅ‚osić do wÅ‚aÅ›ciciela we wsi Blanowice, stacja kolei żelaznej i zarazem pocztowa Zawiercie, mieszkajÄ…cego.
Kurier Warszawski, 16.07.1852 r.

Rok 1906

Napad. We wtorek z jarmarku w Siewierzu powracali kupcy z Å»arek. OkoÅ‚o godz. 6 przed wieczorem znaleźli siÄ™ pod wsiÄ… BÄ™dusz. Z zaroÅ›li, które tam siÄ™ znajdujÄ… wyskoczyÅ‚o dwóch drabów, z których jeden byÅ‚ uzbrojony w dubeltówkÄ™, drugi zaÅ› w rewolwer. Zatrzymali oni konie i zażądali od kupców pieniÄ™dzy. Jeden z nich, Brandes pozwoliÅ‚ siÄ™ zrewidować i rabusie zabrali mu gotówkÄ… 470 rb.; miaÅ‚ on przy sobie jeszcze kilkaset rubli w markach pruskich, ale tych pieniÄ™dzy rabusie nie znaleźli. Drugi z kupców, Josek Liber, zaczÄ…Å‚ siÄ™ bronić, ale nie pomogÅ‚o to, rabusie, bowiem wyciÄ…gnÄ™li mu z kieszeni rb. 100, a przy tym postrzelili. Kula uwiÄ™zÅ‚a Liberowi w Å›ledzionie: nieprzytomnego z bólu przewieziono do Myszkowa, dokÄ…d wezwany zostaÅ‚ doktor Lowenstein z Zawiercia. Kule wyjÄ™to, ale życie ranionego znajduje siÄ™ niebezpieczeÅ„stwie.
Dziennik Częstochowski, 7.07.1906 r.

Zawiercie. Koncert. Tow. Å›piewacze „Lutnia” z CzÄ™stochowy urzÄ…dza tu w niedzielÄ™, d. 13 bm. (poczÄ…tek o godz. 5 i póÅ‚ po p.) koncert z udziaÅ‚em chórów, orkiestry i miÅ‚oÅ›ników sceny, którzy odegrajÄ…: „Pod pantoflem” Grygorowicza i „Krew nie woda” Przybylskiego.
Dziennik Częstochowski, 14.07.1906 r.
                                             
Zawiercie. Åšmiertelna walka. Do piwiarni Gumkowskiego przy ul. KoÅ›cielnej zakradÅ‚ siÄ™ zÅ‚odziej, który gdy G. powracaÅ‚ z kolacji, wynosiÅ‚ już w worku skradziony towar. ZÅ‚odziej zaczÄ…Å‚ uciekać i pobiegÅ‚ w jednÄ… z bocznych uliczek, gdzie go jednak poszkodowany dogoniÅ‚. PomiÄ™dzy G. a zÅ‚odziejem wywiÄ…zaÅ‚a siÄ™ walka, podczas której zÅ‚odziej zraniÅ‚ butelkÄ… z miodem w czoÅ‚o Gumkowskiego. Ten porwaÅ‚ go za gardÅ‚o, wówczas zÅ‚odziej dobyÅ‚ spod pazuchy kawaÅ‚ żelaza zamierzyÅ‚ siÄ™, lecz G. żelazo wyrwaÅ‚ i zadaÅ‚ nim kilka razów w gÅ‚owÄ™ zÅ‚odziejowi. PadÅ‚o on na ziemiÄ™ i niebawem wyzionÄ…Å‚ ducha. Jak siÄ™ okazaÅ‚o, zÅ‚odziejem owym byÅ‚ niejaki Marian Nowak, który niedawno powróciÅ‚ z wiÄ™zienia. Trup jego leży w rynsztoku uwalany w bÅ‚ocie.
Dziennik Częstochowski, 15.07.1906 r.

Rok 1907

Aresztowania. Pod zarzutem wykroczeÅ„ politycznych aresztowano w Zawierciu: 22-letniego Edwarda KoÅ‚odzieja, 28-letniego StanisÅ‚awa Nowickiego i 18-letniÄ… PeterównÄ™; wszystkich troje odesÅ‚ano do BÄ™dzina.

Åšmiertelne najechanie. We wtorek okoÅ‚o godz. 3 i póÅ‚. najechany zostaÅ‚ przez pociÄ…g towarowy, idÄ…cy w kierunku Sosnowca, synek p. Kwapisza, majstra fabr. Akc. Zawiercie.  ChÅ‚opiec chciaÅ‚ przejść przez plant okoÅ‚o „halt-sygnaÅ‚u”, gdy po obu liniach w przeciwnych kierunkach szÅ‚y dwa pociÄ…gi. Uderzony zostaÅ‚ w bok buforem od parowozu i upadÅ‚ pomiÄ™dzy szyny. Åšmierć znalazÅ‚ od razu. Okrwawione zwÅ‚oki przedstawiaÅ‚y widok straszny: czaszka popÄ™kaÅ‚a, mózg wytrysnÄ…Å‚, nos i twarz zmasakrowana, biodra zdruzgotane.
Goniec Częstochowski, 4.07.1907 r.

Zawiercie. ZwÅ‚oki w stawie. Å»ona jednego z izraelitów, chora umysÅ‚owo, opuÅ›ciÅ‚a dom męża i zaginęła, wszelkie poszukiwania nie odniosÅ‚y skutku. Przed kilku dniami chÅ‚opcy pilnujÄ…cy bydÅ‚a na pastwisku, spostrzegli w stawie pÅ‚ywajÄ…ce jakieÅ› zwÅ‚oki. Dano znać do policji, która zarzÄ…dziÅ‚a wydobycie trupa. Poznano w utopionej zaginiona izraelitkÄ™.
Goniec Częstochowski, 5.07.1907 r.

Zawiercie. Zabawa na Macierz. Dnia 5 sierpnia urzÄ…dzona bÄ™dzie w Zawierciu wielka zabawa, z której dochód przeznaczony zostanie na Macierz SzkolnÄ…. Zabawa odbÄ™dzie siÄ™ w parku „BronisÅ‚awów”, a ma w niej tez wziąć udziaÅ‚ lutnia czÄ™stochowska.
Goniec Częstochowski, 13.07.1907 r.

Festyn Mickiewiczowski, który ma siÄ™ odbyć dniu 7 bm. w zawierckim parku „BronisÅ‚awów” zapowiada siÄ™ Å›wietnie i interesujÄ…co. RozpoczÄ™tym zostanie od uroczystego odsÅ‚oniÄ™cia naszego wiekopomnego poety Adama Mickiewicza, po czym nastÄ…pi wykonanie kantaty na cześć Mickiewicza przez miejscowe chóry amatorskie, odczyt o Mickiewiczu i przedstawienie sztuki historycznej „Obrona CzÄ™stochowy”. CaÅ‚y park ma być iluminowany i oÅ›wietlony ogniami sztucznymi. Zjazd na tÄ™ podniosÅ‚Ä… uroczystość uczczenia wielkiego polskiego spodziewany jest liczny.
Dziennik Częstochowski, 14.07.1907 r.

Zażegnany strajk. Dnia 10 bm. w fabryce Tow. Akc. „Zawiercie” nie przyszli do zajÄ™cia robotnicy z oddziaÅ‚u „przewlekaczy”. NastÄ…piÅ‚o to po uprzedzeniu zarzÄ…du, od którego zażądano podwyżki pÅ‚acy zarobkowej o 15 proc. Pomimo strajku zarzÄ…d fabryki nie zgodziÅ‚ siÄ™ na podwyżkÄ™, gdy wiÄ™c pertraktacje nie doprowadziÅ‚y do niczego, strajk przewlekaczy mógÅ‚ narazić fabrykÄ™ na unieruchomienie z powodu braku nici, w dniu 13 bm. strajkujÄ…cy postanowili przystÄ…pić do pracy.
Goniec Częstochowski,16.07.1907 r.

Pierze. Handel pierza w Zawierciu znajduje siÄ™ w rÄ™kach przekupniów, z których niejeden jest bardzo niesumienny. Oto np. komunikujÄ… nam, że pewien handlarz nie cofa siÄ™ przed kupnem pierza nawet po zmarÅ‚ych na suchoty. Wobec tego należy zachować wielkÄ… ostrożność przy zakupie pierza, a w ogóle unikać niesumiennych handlarzy.
Goniec Częstochowski, 17.07.1907 r.

Rabunek. Onegdaj okoÅ‚o godz. 9 wieczorem, okoÅ‚o fabryki HuldczyÅ„skiego, w lesie, napadniÄ™ta zostaÅ‚a handlarka z Zawiercia przez 3 bandytów, którzy odebrali jej 15 rb., a nastÄ™pnie pobili.
Goniec Częstochowski, 19.07.1907 r.


Åšmiertelny wypadek. W dniu 23 bm. o godz. 5 rano w Zawierciu robotnik MikoÅ‚aj Kowalik, pracujÄ…cy u BronisÅ‚awa Cimera zostaÅ‚ uderzony kopytem przez konia tak nieszczęśliwie, że Kowalik o godz. 11 i póÅ‚ tegoż dnia zmarÅ‚. Sekcja zwÅ‚ok ofiary wypadku odbÄ™dzie siÄ™ dzisiaj.
Goniec Częstochowski, 25.07.1907 r.

Zabawy odbywać siÄ™ bÄ™dÄ… stale w każdÄ… niedzielÄ™ w parku „BronisÅ‚awów”, na które zÅ‚ożą siÄ™ poczta, confetti, rozmaitego rodzaju rozrywki oraz koncert orkiestry. Oprócz tego odbywać siÄ™ bÄ™dÄ… przedstawienia teatralne, o których jednak bÄ™dÄ… specjalne ogÅ‚oszenia.
Goniec Częstochowski, 27.07.1907 r.

ZwiÄ…zek ogrodniczy. Onegdaj otworzyÅ‚o siÄ™ koÅ‚o ogrodników ZagÅ‚Ä™bia DÄ…browskiego, które stanowić bÄ™dzie oddziaÅ‚ ZwiÄ…zku ogrodniczego Królestwa Polskiego w Warszawie. Posiedzenie organizacyjne odbyÅ‚o siÄ™ w Zawierciu pod przewodnictwem wiceprezesa ZwiÄ…zku p. Karczewskiego. Na gospodarzy koÅ‚a ZagÅ‚Ä™bia wybrani zostali: pp. Grudniewski i Borecki, na kasjerów pp. Pieczyrak i Spieczka, a na delegatów panowie Stefanik i DomagaÅ‚a.
Pp. Borecki, Spieczka i Domagała działalnością swoją obejmują Zagłębie, zaś p. Grudniewski w Zawierciu. Ogrodnicy pragnący należeć do związku, winni się zgłaszać pod adresem p. Grudniewskiego w Zawierciu.

Napad na sklep monopolowy. W dniu 28 bm. okoÅ‚o godz. 10 wieczorem w osadzie KromoÅ‚ów dwaj niewykryci ludzie rozbili okno w kuchni mieszkania zarzÄ…dzajÄ…cego sklepem monopolowym, po czym dostali siÄ™ przez mieszkanie do sklepu i zabrali ze skrzynki okoÅ‚o 50 rb. Na podwórzu zauważono jeszcze dwóch napastników, lecz ilu ich byÅ‚o wszystkich, wobec panujÄ…cej ciemnoÅ›ci, ustalić siÄ™ nie daÅ‚o. Do przybycia policji napastnicy zbiegli.

Zawiercie. Kara. RozporzÄ…dzeniem czasowego generaÅ‚-gubernatora piotrkowskiego skazani zostali na zapÅ‚acenie kary w wysokoÅ›ci 5 rb. Za niedoÅ›wietlenie latarni przed domem nastÄ™pujÄ…cy wÅ‚aÅ›ciciele domów: Amalia Berman, Gila Szeichert, LejbuÅ› Freng, Jakób Trzebiner, Genoch Gorman, Joachim Lewkowicz, Herszlik Szatnie, Jadwiga Glewicka i Józef Sobierman
Goniec Częstochowski, 30.07.1907 r.


Rok 1908

Aresztowania. Dnia 13 i 14 bm. we wszystkich fabrykach Zawiercia odbyły się masowe rewizje. Aresztowanych odprowadzono do policmajstra, a stamtąd pociągiem o godz. 10 rano do Piotrkowa. Aresztowania trwają nadal, co wywiera tu duże wrażenie.

Zabawa. Projektowana na dzieÅ„ 19 bm. wielka zabawa w parku HuldczyÅ„skiego, urzÄ…dzana wspólnymi siÅ‚ami Tow. wpisów szkolnych i Stowarzyszenia „Jedność” Drogi Å»elaznej Warszawsko-WiedeÅ„skiej zostaÅ‚a odÅ‚ożona do dn. 2 sierpnia. KorzystajÄ…c z dÅ‚uższego terminu, komitet zabawy energicznie krzÄ…ta siÄ™ nad uÅ›wietnieniem i utrzymaniem programu, który swojÄ… oryginalnoÅ›ciÄ… i pomysÅ‚owoÅ›ciÄ… ma wszystkie niemal urzÄ…dzane u nas zabawy. W dniu zabawy kursować bÄ™dÄ… specjalne pociÄ…gi z Sosnowca i Noworadomsk, zatrzymujÄ…ce siÄ™ w BÅ‚esznie i na Rakowie. Cena biletów wejÅ›cia wraz z przejazdem tam i z powrotem oznaczona na kop. 30 od dorosÅ‚ych i kop. 10 od dzieci.
Goniec Częstochowski, 16.07.1908 r.

Węgiel brunatny odkryto na gruntach włościanina Wincentego Chadasia pod Zawierciem.
Goniec Częstochowski, 25.07.1908 r.

18 i 23 koÅ‚o wpisów szkolnych, mianowicie Towarzystwa „Jedność” samopomocy naukowej pracowników D.Å».W.W, oraz Gimnazjum urzÄ…dzajÄ… w Zawierciu w niedzielÄ™ dn. 2 sierpnia rb. w tutejszym parku HuldczyÅ„skiego wielkÄ… zabawÄ™ pod nazwÄ… „Å»niwo”. Program jej prócz przedstawienia amatorskiego, kupletów, monologów i deklamacji, Å›piewów chóralnych poczty i walki kwiatowej zapowiada zupeÅ‚nie i mniej wiÄ™cej nowe atrakcje: obóz cygaÅ„ski, korowód chÅ‚opski, pochód żniwiarzy, taÅ„ce, ognie sztuczne itd.

Zawiercie. Wyzysk. Kilka dni temu otwarto tu pod pozorem strzelnicy, przedsiÄ™biorstwo, w którym nasi robotnicy, nie znajÄ…c siÄ™ na podstÄ™pnych kombinacjach, dajÄ… siÄ™ wyzyskiwać z ciężko zapracowanego grosza. Wyzysk ten musi być uprawiany bez wiedzy wÅ‚adzy, dla której wymyÅ›lono sobie pozór „strzelnicy” i tak przedsiÄ™biorstwo siÄ™ nazywa.
Goniec Częstochowski, 28.07.1908 r.

Rok 1909

„Zawiercie” stowarzyszenie spożywcze pod tÄ… firmÄ… tu istniejÄ…ce zostaÅ‚o zapisane na listÄ™ stowarzyszeÅ„ zwiÄ…zkowych.
Goniec Częstochowski, 1.07.1909 r.
 

Stowarzyszenie zawodowe „Jedność” za czas od 1 kwietnia do 30 czerwca r.b. wykazuje przychodu rb. 240,94, w czym za marki miesiÄ™czne rb. 140,06, z dochodu z zabawy rb. 23,28 itd. Rozchód wyniósÅ‚ r. 175,71, w tym zapomóg na brak pracy rb. 28,4, zapomogi na chorobÄ™ rb. 10, jedna – poÅ›miertna rb. 15, razem na zapomogi wydatkowano rb. 52. Czysty zysk wyniósÅ‚ zatem rb. 65,28 co razem ze zÅ‚ożonymi poprzednio w instytucji kredytowej rb. 1616 stanowi pozostajÄ…cÄ… w każdej chwili do dyspozycji sumÄ™ rb. 1581,22.
Goniec Częstochowski, 24.07.1909 r.


Napad bandycki. Agencja telegraficzna petersburska rozniosÅ‚a nieprawdziwÄ… wieść o napadzie na tutejszÄ… fabrykÄ™ Ernesta Erbego, wskutek czego niektóre z pism warszawskich podawaÅ‚y firmÄ™ „Herwe” zamiast „Ernest Erbe” i miejscowość Strzemieszyce, zamiast Zawiercia.
WÅ‚aÅ›ciwie rzecz siÄ™ miaÅ‚a tak, że w sobotÄ™ miÄ™dzy godzinÄ… 5 a 6 po poÅ‚udniu, czyli przed samÄ… wypÅ‚atÄ…, 4 bandytów z twarzami owiniÄ™tymi chustkami zamiast masek napadÅ‚o na kantor i pod groźba rewolwerów zabraÅ‚o 300 r. w gotówce.
Gdy siÄ™ oddalili, przedsiÄ™wziÄ™to pogoÅ„ i jednego z nich zabito: przy trupie znaleziono 180 rb. W banknotach, które, bÄ™dÄ…c już ranionym, podarÅ‚. Drugiego, podejrzanego o wspóÅ‚udziaÅ‚, aresztowano.
Åšledztwo w biegu.
Goniec Częstochowski, 28.07.1909 r.

Informacje wyszukał i przygotował Jerzy A. Maciążek



Dokonano poprawek pisowni wedÅ‚ug obecnych wzorców, zostawiajÄ…c bez zmian tylko ciekawe archaizmy, np. „zawiercki” zamiast „zawierciaÅ„ski”.

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe