Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefaski

Gajecka Maria

Strona główna » Zawiercianie » Gajecka Maria

Ur. 17 kwietnia 1922 r. w Zawierciu w rodzinie robotniczej. W wieku 4 lat straciła ojca. Szybko musiała zarabiać sama na życie. Pracowała jako krawcowa i szwaczka. W 1945 r. rozpoczęła pracę w Hucie "Zawiercie". Początkowo w walcowni, potem jako referent wydziału trasportowego, sekretarz i przewodnicząca Rady Zakładowej. W późniejszych latach awansowała na stanowiska dyrektorskie: z-cy dyrektora ds. socjalnych, i z-cy dyrektora ds. administracyjno-handlowych.

W latach 1971-73 przewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zawierciu, w latach 1973-1975 naczelnik miasta, a w latach 1975-82 prezydent miasta. Po przejściu na emeryturę poświęciła się pracy na rzecz Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej będąc do śmierci przewodniczącą Zarządu.

Działalność polityczną i społeczną rozpoczęła w 1945 r. w PPR, a potem PZPR. W latach 1951-1971 członek prezydium Zarządu Głównego Związków Zawodowych. Przez wiele lat szefowała Frontowi Jedności Narodu w Zawierciu. Poseł na sejm V i VI kadencji.

Matka Marii (lekarz pediatra) i Urszuli (lekarz stomatolog)

Zmarła 18 grudnia 1991 r.


Maria Gajecka

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe