Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Huta Zawiercie

Strona główna » Galeria » Huta Zawiercie

Rozwój hutnictwa w Królestwie Polskim a w szczególnoÅ›ci na terenie Zawiercia zawdziÄ™czamy w dużej mierze otwarciu w 1848 r. linii kolejowej zwanej DrogÄ… Å»elaznÄ… Warszawsko-WiedeÅ„skÄ…. Innym ważnym czynnikiem korzystnym dla rozwoju przemysÅ‚u byÅ‚o zniesienie przez rzÄ…d carski w 1850 r. granicy pomiÄ™dzy Królestwem a RosjÄ… co stwarzaÅ‚o duże możliwoÅ›ci handlu ze wschodem. DziÄ™ki tym korzystnym sytuacjÄ… w  latach 70-tych XIX w. na teren Zawiercia zaczÄ…Å‚ napÅ‚ywać kapitaÅ‚ niemiecki. Jednym z kapitalistów niemieckich byÅ‚ Samuel Huldschynsky (HuldczyÅ„ski) który podjÄ…Å‚ starania o budowÄ™ zakÅ‚adu hutniczego w Zawierciu. W dniu 7 listopada  1897 r. zostaÅ‚o utworzone Towarzystwo Akcyjne Sosnowieckich Fabryk Rur i Å»elaza i tÄ™ datÄ™ niektóre żródÅ‚a  podajÄ… jako umowny poczÄ…tek powstania Huty Zawiercie. W 1899 r. spóÅ‚ka podjęła decyzjÄ™ o budowie huty w Zawierciu.

Pierwszymi przedstawicielami S.A. na teren Zawiercia zostali inż. Oskar Preis i Julian Appler (późniejszy pierwszy dyrektor huty). PoczÄ…tki budowy huty siÄ™gajÄ… 1899 r. W tym też czasie rozpoczÄ™to budowÄ™ bocznicy kolejowej, wielkiego pieca, prażarki rudy. W 1901 r. uruchomiono wielki piec i w tymże roku nastÄ…piÅ‚ pierwszy spust surówki. Wybudowano też warsztaty mechaniczne które wyposażono w tokarki, strugarki, szlifierki i inne nowoczesne urzÄ…dzenia (gÅ‚ownie niemieckie).

W 1900 r. rozpoczÄ™to budowÄ™ stalowni a już w 1903 r. dwa piece martenowskie (każdy 40 ton) byÅ‚y gotowe do pracy. Walcownia Å›rednia i maÅ‚a produkowaÅ‚a gÅ‚ownie ksztaÅ‚towniki.  PogarszajÄ…ce siÄ™ warunki pracy w latach 1904-05 zapoczÄ…tkowaÅ‚y strajki co doprowadziÅ‚o do aresztowaÅ„ przez wÅ‚adzÄ™ rosyjskie. Rok 1905 przyniósÅ‚ zmiany kontroli nad Towarzystwem Sosnowieckich Fabryk Rur i Å»elaza. Przejęła jÄ… Oberschlesische Eisenach- Bedarf A.G. NastÄ™powaÅ‚ jednoczeÅ›nie dalszy rozwój huty. W 1906 r. powstaÅ‚a walcowani bednarki. W 1907 r. trzeci piec martenowski a w 1908 czwarty, w 1909 powstaÅ‚a lemieszownia. Ważnym elementem byÅ‚o również wybudowanie w 1903 r. na terenie huty ambulatorium wraz z gabinetami lekarskimi. Wybudowanie szpitala fabrycznego nastÄ…piÅ‚o w 1912 r. Również dziÄ™ki staraniom pracowników w 1904 r. powstaÅ‚a jednoklasowa szkoÅ‚a.

Od 1914 -18 huta byÅ‚a nieczynna. PracowaÅ‚y tylko urzÄ…dzenia zaopatrujÄ…ce domy fabryczne w prÄ…d i wodÄ™. Od 1919 r. zaczÄ™to stopniowo uruchamiać hutÄ™. W swojej dÅ‚ugoletniej historii huta „przeżywaÅ‚a” różne okresy (w latach 30 miaÅ‚a być nawet zlikwidowana) , ale ze wszystkich „zawieruch” dziejowych wyszÅ‚a obronnÄ… rÄ™kÄ….  Do dzisiejszego dnia z ówczesnej huty niewiele (a może nic) już nie zostaÅ‚o . Stare budynki i urzÄ…dzenia zostaÅ‚y zastÄ…pione nowoczesnymi a dawny obraz Huty "Zawiercie" można obejrzeć jeszcze tylko na starych zdjÄ™ciach.

Autorzy : J.S. Gębka (materiały- zbiory własne)

Zainteresowanych i posiadaczy innych materiaÅ‚ów prosimy o kontakt : jaslaz@poczta.onet.pl


Szpital Fabryczny ok 1912 r.Pierwszy dyrektor Juliusz AppelPamiątkowy medal na 110-lecie hutyPamiątkowy medalAkcja Towarzystwa Sosnowieckich Fabryk Rur i Żelaza do którego należała hutaZdjęcie współczesne z lotu ptakaZdjęcie współczesne z lotu ptaka
Zdjęcie współczesne z lotu ptaka
Zdjęcie współczesne z lotu ptaka
Oceñ/Dodaj komentarz
Zdjęcie współczesne z lotu ptaka
Zdjęcie współczesne z lotu ptaka
Oceñ/Dodaj komentarz

1 | 2 | 3 | 4

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe