Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Wspomnienie o księdzu doktorze Józefie Niedermanie

Strona główna » Opowiadania » Wspomnienie o ksiÄ™dzu doktorze Józefie Niedermanie

WyemigrowaÅ‚ ze  Szwajcarii. Na JurÄ™  Krakowsko – CzÄ™stochowskÄ… przybyÅ‚ już jako dorosÅ‚y czÅ‚owiek. PosiadaÅ‚ dobre wyksztaÅ‚cenie medyczne ale do Polski przybyÅ‚ by peÅ‚nić posÅ‚ugÄ™ kapÅ‚aÅ„skÄ…. Duchownym zostaÅ‚ prawdopodobnie po Å›mierci swojej małżonki. ZamieszkaÅ‚ w Skarżycach przed drugÄ… wojnÄ… Å›wiatowÄ…. PiastowaÅ‚ funkcjÄ™  ks. kanonika parafii  pod wezwaniem Trójcy ÅšwiÄ™tej w Skarżycach  i pozostaÅ‚ tam aż do swojej Å›mierci.

Ludność Skarżyc i okolicznych wiosek zapamiÄ™taÅ‚a go jako, wielkiego dobrodzieja, filantropa oddanego wszystkim potrzebujÄ…cym ludziom. W latach okupacji niemieckiej, szczególnie ciężkim okresie dla narodu polskiego sÅ‚użyÅ‚ wszystkim ludziom, udzielaÅ‚ porad i pomocy medycznej. PomagaÅ‚a mu w tym jego gospodyni. Ks. Niederman mimo że nie posiadaÅ‚ laboratorium potrafiÅ‚ stawiać trafne diagnozy i ordynować skuteczne terapie, na przykÅ‚ad na podstawie analizy moczu.

We wspomnieniach starszych ludzi ks. Alfons bardzo kochał dzieci. Jako ksiądz uczył nie tylko religii ale także udzielał lekcji muzyki, wyławiając talenty, czasem wskazywał im nawet drogę życiową.

Osobami bardzo zaprzyjaźnionymi z ksiÄ™dzem byli wÅ‚aÅ›ciciele zamku w Morsku  (inż. architekt Witold Danielewicz Czeczott i jego żona Janina Czeczottowa). Ludzie ci czÄ™sto przebywali  z ksiÄ™dzem, wspierajÄ…c siÄ™ wzajemnie w swoich pasjach i zainteresowaniach. PasjÄ… Witolda Czeczotta, byÅ‚o kolekcjonowanie skamieniaÅ‚oÅ›ci Jury, w postaci  amonitów, belemnitów, ramienionogów, gÄ…bek, jeżowców, szkarÅ‚upni, otwornic, zÄ™bów rekinów oraz wszelkich rodzajów ksztaÅ‚tów, resztek skaÅ‚ek jurajskich. PasjÄ… KsiÄ™dza Alfonsa byÅ‚o, nie tylko pomaganie ludziom ale również postÄ™p techniczny, a w szczególnoÅ›ci motoryzacja.

Obecnie mamy XXI wiek, a szlakami Jury Krakowsko-CzÄ™stochowskiej przemierzajÄ… tysiÄ…ce turystów z caÅ‚ej Polski. PodziwiajÄ… piÄ™kno krajobrazów i historii przemierzajÄ…c szlak „Orlich Gniazd”. Historia tej piÄ™knej ziemi zwiÄ…zana jest z piÄ™knymi życiorysami osób żyjÄ…cych na niej. Ocalmy od zapomnienia osoby które przysÅ‚użyÅ‚y siÄ™ rozwojowi kulturowemu i duchowemu. W ich gronie nie powinno zabraknąć ksiÄ™dza Alfonsa Niedermana, kochajÄ…cego polskie dzieci, niosÄ…cego pomoc duchowÄ… i medycznÄ… poÅ›wieconego do koÅ„ca ziemi skarżyckiej i w niej pochowanego.

Dziś ks. Kanonik Alfons Niedenman jest osobą zapomnianą i niedocenioną. Moim apelem jest, by częściej sięgać do historii, a tacy wielce zasłużeni ludzie nie odchodzili w zapomnienie i aby znaleźli swoje miejsce w kronice kultury regionu.

Ks Niederman i rodzina Czeczotów pochowani sÄ… na cmentarzu w Skarżycach.
Moją pamiątką po księdzu Niedermanie są poniższe zdjęcia z okresu mojego dzieciństwa

zdjęcie z roku 1953.

Opracowała Krystyna Surma

 


fot. arch.  K. Surmafot. arch.  K. Surma
fot. arch.  K. Surma
fot. arch. K. Surma

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe