Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefaski

Osiedle mieszkaniowe TAZ wraz z budynkami funkcjonalnymi.

Strona główna » Muzeum » Miejska Izba Muzealna » Osiedle mieszkaniowe TAZ wraz z budynkami funkcjonalnymi.

Projekt budynku mieszkalnego z 1895 r.

Osiedle TAZ

Osiedle TAZ posiadało obok domów mieszkalnych inne budynki funkcjonalne. w 1881 r. wybudowano szpital na 30 miejsc prawdopodobnie przy ul. Nowofabrycznej. W 1884 r. założono dla dzieci robotników szkołę jednoklasową do której w 1890 r. uczęszczało 130 dzieci, a w 1897 r. 360 dzieci robotników. W 1885 roku utworzono ochronkę. Wybudowano także dom lekarza z gabinetem przyjęć, piekarnię, pralnię. W 1889 r. został wybudowany przy ul. Fabrycznej budynek nazwany później Resursą. W 1906 roku przystąpiono so budowy szkoły i łaźni. W latach 1908-1910 wybudowano domy położone we wschodniej części osiedla koło Domu Ludowego, który został oddany do użytku około 1912 r. Około 1938 r. TAZ miało 80 domów z 867 mieszkaniami.

Resursa

Klub towarzyski (kupców, obywateli ziemskich itp.); lokal takiego klubu. (Etym. - nm. Ressource 'jw.' z fr. ressources 'środki; zasoby (pieniężne)')

Przy ul. Fabrycznej w budynku TAZ otwarto w 1901 r. Resursę pracowników oficjalistów TAZ. w 1902 r. odbyło się pierwsze posiedzenie założycieli Resursy. Na członków Resursy Obywatelskiej mogły wpisywać się i współpracować inn

Elewacja Resursy Towarzystwa Akcyjnego w Zawierciu

e fabryki w Zawierciu. Zarząd Resursy miał 16 członków. Po założeniu Resursy jej prezesem był inż. Stanisław Szymański, a członkami Bolesław Szulc, Aleksander Radzikowski, Michał Terech, inż. Stanisław Szymanowski, Józef Brzeziński, inż. Ignacy Maciejewski. W budynku Resursy w

okresie okupacji hitlerowskiej utworzono Deutsches Haus (Dom Niemiecki), w którym toczyło się życie towarzyskie sfer niemieckich.

Pałacyk SzymańskiegoPałacyk Szymańskiego

Willa dyrektora TAZ Stanisława Szymańskiego należy do układu urbanistycznego osiedla robotniczego TAZ. Autorem projektu tego budynku sporządzonego w latach 1896-97 był inżynier architekt Hugo Kuder z Warszawy. Willa była murowana z cegły na cokole z kamienia. Obok willi znajdowały się także takie zabudowania jak: domek ogrodnika, oranżeria, stajnia, wozownia, garaż. Przed fasadą budynku na początku XX w wkomponowano reprezentacyjny podjazd z owalnym gazonem. Willę otaczał park w stylu angielskim. Projekt parku powstały w pracowni warszawskiej przed 1901 r. wykorzystywał przepływającą przez teren rzekę Młynkówkę. Została przekształcona w system stawów o charakterze ozdobnym, spełniających funkcje użytkowe. Od strony południowej willi był wjazd do parku z okazałą bramą, która zniknęła po 1945 r. Po wojnie zaniedbany park został przejęty przez Skarb Państwa stając się parkiem miejskim. W 1961 r. budynek ten otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Zawierciu.

Łaźnia TAZ przy ul. Kościuszki wybudowana w 1909 r.

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe