Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Parki w Zawierciu

Strona główna » Galeria » Parki w Zawierciu

Jak parki wygłądają dzisiaj "każdy widzi", a jak wygłądały przed wojną niewielu z nas już pamięta.

Park Miejski im. A. Mickiewicza

Park zaÅ‚ożyÅ‚ Jakub Loewenstein który na ten cel ofiarowaÅ‚ grunty ziemskie.  Park zostaÅ‚ otworzony 1 IX 1928 r. Pierwszym kierownikiem byÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw Petrych, to on go urzÄ…dzaÅ‚ i dbaÅ‚ o jego wystrój sprowadzajÄ…c do niego rzadkie gatunki drzew i roÅ›lin.  W samym centrum parku znajdowaÅ‚ siÄ™  staw na którym latem pÅ‚ywano na kajakach a zimÄ… przy sztucznym Å›wietle jeżdżono na Å‚yżwach. Obok stawu znajdowaÅ‚a siÄ™ scena z przesuwanym parawanem przeciwwiatrowym który przesuwano dowolnie aby ochronić grajÄ…cÄ… orkiestrÄ™ od wiatru i deszczu (fragment tej sceny stoi do dnia dzisiejszego). Jako ciekawostkÄ™ można dodać, że przed wojnÄ… park byÅ‚ oÅ›wietlony, ogrodzony i pilnowany przez stróży a wstÄ™p kosztowaÅ‚ 2 zÅ‚. W czasie wojny do parku wstÄ™p mieli tylko Niemcy. Po wojnie ogrodzenie rozebrano a nowÄ… atrakcjÄ… staÅ‚o siÄ™ mini zoo z ciekawymi zwierzÄ™tami. W latach 70-tych staw zasypano a na jego miejscu powstaÅ‚ plac zabaw.

Park im. T. Kościuszki

Znajduje siÄ™ miÄ™dzy torami kolejowymi a ul. KoÅ›ciuszki. PowstaÅ‚ w latach 30-tych ubiegÅ‚ego wieku. Na starych pocztówkach z lat 20-tych byÅ‚o tam widać jeszcze pojedyncze drewniane domy i okazaÅ‚y staw. W parku tym znajdowaÅ‚ siÄ™ Grób Nieznanego Å»oÅ‚nierza , nie udaÅ‚o mi siÄ™ kiedy zostaÅ‚ rozebrany. W czasie II wojny Å›wiatowej Niemcy wydali zgodÄ™ aby z tego parku mogli korzystać Polacy. Po wojnie w okolicy dawnego grobu nieznanego żoÅ‚nierza zostaÅ‚ wybudowany Pomnik Å»oÅ‚nierzy Radzieckich przy którym odbywaÅ‚y siÄ™ różne uroczystoÅ›ci. Po zmianie ustroju pomnik zburzono. Miejsce obelisku można zlokalizować po schodach które pozostaÅ‚y i resztkach żywopÅ‚otu.

Park BronisÅ‚awów

Inicjatorem zaÅ‚ożenia parku byÅ‚ BronisÅ‚aw MiciÅ„ski pracownik T.A.Z. Uroczyste otwarcie parku nastÄ…piÅ‚o 25 VIII 1901 r. park znajdowaÅ‚ siÄ™ pomiÄ™dzy ulicami ParkowÄ… i WierzbowÄ… i obejmowaÅ‚ obszar 14 morgów(7 ha). W parku znajdowaÅ‚a siÄ™ letnia scena gdzie wystÄ™powaÅ‚y różne zespoÅ‚y artystyczne. W 1907 r. zostaÅ‚ przez spoÅ‚eczeÅ„stwo Zawiercia ufundowany pomnik A. Mickiewicza dÅ‚uta F. Staszewskiego. Uroczystość odsÅ‚oniÄ™cia pomnika odbyÅ‚a siÄ™ 9 VII 1907r. Już przed samÄ… II wojnÄ… Å›wiatowÄ… park zaczÄ…Å‚ popadać w ruinÄ™, zaczÄ™to tam wypasać krowy  a popiersie A. Mickiewicza staÅ‚o siÄ™ celem zabaw okolicznych dzieci które rzucaÅ‚y w nie kamieniami. Po pewnym czasie popiersie trafiÅ‚o w prywatne rÄ™ce. Po wojnie teren parku stopniowo zostaÅ‚ zabudowany przez prywatne domy aż w koÅ„cu powstaÅ‚o tam osiedle mieszkaniowe.

 

Autorzy J. i S. Gębka (materiały- zbiory własne)

Zainteresowanych i posiadaczy innych materiałow prosimy o kontakt : jaslaz@poczta.onet.pl


Było pięknie...W tle widoczne domy szklarskie oraz scenaPocztówka z czasów okupacjiZdjęcie lata 50Rok wydania 1962Wydano w 1964 r.Rok wydania 1966Rok wydania 1966Byliśmy sławni nawet za granicąRok 1935 staw przy BocianówceRok 1935 w tle fontannaLata 30 w tle BocianówkaNa mostku przed Bocianówką, lata 30Budowa Bocianówki ok 1930 r.Obelisk żołnierzy radzieckich, park Kościuszki, 1949 r. Zdjęcie przy pomnikuWarta przy mogiłach żołnierzy radzieckich, park Kościuszki, 1949 r.Pomnik Nieznanego Żołnierza, park Kościuszki, lata przedwojennePomnik A. Mickiewicza, park Bronisławów, 1909 r.Pomnik A. Mickiewicza, park Bronisławów, 1909 r.Park i staw w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny WójcikPark miejski w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny WójcikPark miejski, widok na kościół św. Piotra i Pawła w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny Wójcik.jpg
Było pięknie...
Było pięknie...
Oceñ/Dodaj komentarz
W tle widoczne domy szklarskie oraz scena
W tle widoczne domy szklarskie oraz scena
Oceñ/Dodaj komentarz
Pocztówka z czasów okupacji
Pocztówka z czasów okupacji
Oceñ/Dodaj komentarz
Zdjęcie lata 50
Zdjęcie lata 50
Oceñ/Dodaj komentarz
Rok wydania 1962
Rok wydania 1962
Oceñ/Dodaj komentarz
Wydano w 1964 r.
Wydano w 1964 r.
Oceñ/Dodaj komentarz
Rok wydania 1966
Rok wydania 1966
Oceñ/Dodaj komentarz
Rok wydania 1966
Rok wydania 1966
Oceñ/Dodaj komentarz

1 | 2 | 3

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe