Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefaski

Przypomnijmy Zawiercie sprzed lat!

Strona główna » Historia » Przypomnijmy Zawiercie sprzed lat!

Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) przygotowuje album zawierający fotografie z przeszłości Zawiercia. Również Ty możesz pomóc w jego wydaniu!

„Zawiercie na starej fotografii” – taki tytuł będzie nosił album przygotowywany przez CIL. – „Chcemy przypomnieć przeszłość naszego miasta za pomocą archiwalnych fotografii. Dotychczas brak tego rodzaju publikacji, która byłaby zbiorem archiwalnych zdjęć Zawiercia. Od 2008 roku prowadzimy stronę internetową Dawne Zawiercie oraz wydajemy co roku kalendarz o takiej tematyce. Teraz postanowiliśmy przygotować publikację większą i bardziej prestiżową – elegancki album z unikalnymi fotografiami. Prace nad publikacją już trwają. Do współpracy zapraszamy mieszkańców miasta” – opowiada Janusz Bieńkowski, prezes CIL. Patronat nad publikacją objął Prezydent Miasta Zawiercie Ryszard Mach.

Książka będzie podzielona na kilka rozdziałów. Wśród nich będą części poświęcone zawierciańskiemu przemysłowi, budynkom instytucji, popularnym miejscom, osiedlom mieszkaniowym, ważnym wydarzeniom oraz znanym postaciom. Osobną część wydawca planuje poświęcić zwykłym mieszkańcom. – „Chcemy pokazać także życie zawiercian przed laty. Dlatego zachęcamy wszystkich do przeglądania rodzinnych zbiorów fotografii i zaprezentowania nam najciekawszych z nich. To znakomita okazja, żeby przypomnieć mniej znane sceny z przeszłości, a także aby uwiecznić własną rodzinę czy znajomych w takiej publikacji” – dodaje Janusz Bieńkowski.

Nowatorski jest sposób sfinansowania albumu. Również do tego CIL chce pozyskać wsparcie zawiercian. Pierwszym ze źródeł będą prezentacje zawierciańskich firm i instytucji. Każda z nich może zostać mecenasem wydania. W zamian za finansowe wsparcie uzyskają możliwość prezentacji swojej działalności na łamach albumu. Drugim źródłem finansowania albumu mają być cegiełki sprzedawane osobom indywidualnym. Każdy, kto zakupi cegiełkę za 100 zł, otrzyma album, a jego imię i nazwisko zostanie zamieszczone na specjalnej liście darczyńców w albumie. – „Naszym celem jest sprawienie, aby publikacja była wspólnym dziełem lokalnej społeczności – poczynając od zbierania fotografii, a kończąc na sfinansowaniu wydania. To pierwsza tego typu publikacja w Zawierciu, więc wszyscy, którzy ją wesprą, przejdą do historii. Nawet po wielu latach pozostanie dowód, że pomogli w realizacji tak ciekawego pomysłu” – przekonuje prezes CIL.

Album „Zawiercie na starej fotografii” zostanie wydany w eleganckiej formie i świetnie sprawdzi się w roli pamiątki lub prezentu. Prace już trwają. Możesz je wesprzeć. Skontaktuj się z wydawcą!

Zdjęcia można przynosić do siedziby Centrum Inicjatyw Lokalnych (Zawiercie, ul. Senatorska 14) od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15. Zdjęcia będą zwracane właścicielom po zeskanowaniu. Koordynatorem działań związanych z wydaniem albumu jest Joanna Janik-Jaworska. 
 

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe