Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Rozwój Rzemiosła na ziemii zawierciańskiej

Strona główna » Historia » Rozwój RzemiosÅ‚a na ziemii zawierciaÅ„skiej

PoczÄ…tek cechów w Polsce datuje siÄ™ na XIII wiek. W wieku XIV nastÄ…piÅ‚ ich silny rozwój. W 1423 r. prawo zakazywaÅ‚o tworzenia cechów, a te istniejÄ…ce zostaÅ‚y zniesione. Ich powrót nastÄ…piÅ‚ za sprawÄ… Zygmunta I - po 120 latach dziaÅ‚aÅ„ w ukryciu. NajwiÄ™kszy rozkwit cechy przeżywaÅ‚y w wieku XVI.  W okresie rozbiorowym ulegÅ‚y licznym zmianom i przeksztaÅ‚ceniom przez co wiele straciÅ‚y na znaczeniu. Ponowny ich rozwój nastÄ…piÅ‚ dopiero w latach dwudziestych XX w. W Polsce socjalistycznej cechy zmagaÅ‚y siÄ™ z nieustajÄ…cymi problemami stwarzanymi przez paÅ„stwo. Zlikwidowane zostaÅ‚y cechy branżowe i powoÅ‚ano jednÄ… organizacjÄ™ zwanÄ… Cechem RzemiosÅ‚ Różnych.

DziaÅ‚alność rzemieÅ›lnicza zwiÄ…zana byÅ‚a również z historiÄ… ziemi zawierciaÅ„skiej. Obecna dzielnica Zawiercia - KromoÅ‚ów - pojawia siÄ™ w zapisach historycznych z 1193 r. Może siÄ™ on pochwalić bogatymi tradycjami rzemiosÅ‚a, w tym również rzemiosÅ‚em artystycznym. PrzemysÅ‚ wÅ‚ókienniczy, powstajÄ…cy w Zawierciu i CzÄ™stochowie u schyÅ‚ku XIX w. staÅ‚ siÄ™ konkurencyjny dla kromoÅ‚owskich manufaktur.

W latach 1918-1939 r. rzemiosÅ‚o na terenie miasta Zawiercie odgrywaÅ‚o istotnÄ… rolÄ™. NiedÅ‚ugo po zakoÅ„czeniu I wojny Å›wiatowej powoÅ‚ana zostaÅ‚a Rada RzemieÅ›lnicza, której przewodniczÄ…cym zostaÅ‚ wybrany Jan GruszczyÅ„ski.

25 listopada 1919 r. trzynastu rzemieÅ›lników z Zawiercia pod przewodnictwem prezydenta miasta Kazimierza PawÅ‚owskiego zaÅ‚ożyÅ‚o Cech Rzeźniczy, 3 lutego 1921 r. zaÅ‚ożony zostaÅ‚ Cech Szewców i Cholewkarzy, 13 maja 1923 r. Cech Åšlusarzy i Kowali, 11 listopada 1923 r. Cech Fryzjerów, 29 maja 1925 r. Cech Stolarzy. Cechy te stanowiÅ‚y RadÄ™ RzemieÅ›lniczÄ…, która w 1925 r. zostaÅ‚a przemianowana na Towarzystwo RzemieÅ›lnicze.

Po wkroczeniu Niemców w 1939 r. Zawiercie wÅ‚Ä…czono do wielkiej Rzeszy Niemieckiej. Po inteligencji, kolejnÄ… grupÄ… która miaÅ‚a ulec wyniszczeniu byli rzemieÅ›lnicy. Niektóre z zakÅ‚adów rzemieÅ›lniczych zostaÅ‚y przejÄ™te przez Niemcy w szczególnoÅ›ci  przez  Niemców rumuÅ„skich. W maju 1942 r. zlikwidowane zostaÅ‚y cechy skupiajÄ…ce polskich rzemieÅ›lników a dziaÅ‚ajÄ…cy rzemieÅ›lnicy podlegali Izbie RzemieÅ›lniczej w Opolu, z ekspozyturÄ… w BÄ™dzinie.
10 października 1940 r. aresztowany zostaÅ‚ Starszy Cechu Fryzjerów - Jan Rook dziaÅ‚ajÄ…cy w podziemnej organizacji polskiej „PÅ‚omieÅ„”, który zmarÅ‚ 19 marca 1941 r. w wiÄ™zieniu w Opolu.

28 października 1945 r. odbyÅ‚ siÄ™ pierwszy Zjazd RzemieÅ›lników Powiatu ZawierciaÅ„skiego w trakcie którego przyjÄ™ty zostaÅ‚ ramowy statut oraz dokonano wyboru ZarzÄ…du Powiatowego ZwiÄ…zku Cechów. Do ZarzÄ…du weszli: Jan GruszczyÅ„ski - prezes ZarzÄ…du, Ignacy Hamerski - wiceprezes, wybrano również szeÅ›ciu czÅ‚onków i trzech zastÄ™pców czÅ‚onków.

Dekret z 1948 r. o zmianie prawa przemysÅ‚owego wprowadziÅ‚ jednolity obowiÄ…zek przynależnoÅ›ci rzemieÅ›lników do cechu. Powiatowe zwiÄ…zki cechów zostaÅ‚y zniesione i zastÄ…piono je okrÄ™gowymi zwiÄ…zkami. ByÅ‚y to organizacje o charakterze przymusowym i obejmowaÅ‚y one po kilka powiatów. Lata 1948-1953 to okres stagnacji dziaÅ‚alnoÅ›ci cechowej.
UchwaÅ‚Ä… Wojewódzkiej Rady Nadzorczej nr 69/2063 z 30 grudnia 1952 r. powoÅ‚any zostaÅ‚ ZarzÄ…d Komisaryczny.

Remont obecnego budynku Cechu Do 1954 r. biuro Cechu miaÅ‚o swojÄ… siedzibÄ™ w dwóch izbach wynajÄ™tych w budynku mieszkalnym przy ul. KoÅ›ciuszki 2 w Zawierciu. W tym samym roku zakupiony zostaÅ‚ zniszczony koÅ›cióÅ‚ ewangelicko-augsburski przy ul. 1 Maja w Zawierciu, który nastÄ™pnie zostaÅ‚ zaadoptowany na Dom RzemiosÅ‚a. Uroczyste otwarcie odbyÅ‚o siÄ™ w listopadzie 1957 r.

W latach Polski Ludowej rzemiosÅ‚o zawierciaÅ„skie braÅ‚oKs Bogucki Å›wiÄ™ci nowooddany budynek Cechu aktywny udziaÅ‚ w życiu spoÅ‚ecznym i politycznym, miaÅ‚o swoich przedstawicieli w radach narodowych, komisjach powiatowych i samorzÄ…dach mieszkaÅ„ców. Za sprawÄ… RzemiosÅ‚a ZawierciaÅ„skiego wykonano oÅ›wietlenie przy ul. KoÅ›ciuszki w 1964 r., ufundowany i wybudowany zostaÅ‚ pomnik Grobu Nieznanego Å»oÅ‚nierza w 1968 r. Ponadto spoÅ‚ecznie przepracowano wieleset godzin przy budowie OÅ›rodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu oraz oddano do użytku w ramach czynu spoÅ‚ecznego „Pawilon RzemiosÅ‚a” na osiedlu Centrum w Zawierciu.

Ilość zakÅ‚adów w Cechu w wybranych latach przedstawiaÅ‚a siÄ™ nastÄ™pujÄ…co - np. 1966 r. - 599, 1970 r. - 630, 1974 r. - 659, 1978 r. - 583, 1982 r. 641, 1986 r. - 842, 1989 r. 1023.

W czasie istnienia Polski Ludowej zarzÄ…dy Cechu kierowaÅ‚y organizacjÄ… cechowÄ… w Zawierciu i rzemieÅ›lnikami ziemi zawierciaÅ„skiej. PoczÄ…tkowo wybierane na trzyletniÄ… kadencjÄ™  a nastÄ™pnie czteroletniÄ…. Od 16 marca 1956 r. do 27 czerwca 1989 odbyÅ‚o siÄ™ 11 posiedzeÅ„ Walnego Zgromadzenia, które wybieraÅ‚o czÅ‚onków ZarzÄ…du Cechu.  

W roku 1989 nastÄ™puje zmiana ustroju spoÅ‚eczno-politycznego w Polsce. Od 1 stycznia 1989 r. obowiÄ…zuje ustawa o dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, która w poÅ‚Ä…czeniu z panujÄ…cymi warunkami gospodarki wolnorynkowej powoduje zastój a czasami nawet upadek organizacji cechowych jak i samego rzemiosÅ‚a. ZamkniÄ™to i zlikwidowano dziesiÄ…tki zakÅ‚adów rzemieÅ›lniczych. Wytężona i skuteczna praca nowowybranego zarzÄ…du Cechu oraz kolejnych sprawiÅ‚a, iż cech nie rozpadÅ‚ siÄ™ i jest postrzegany przez wyższe wÅ‚adze rzemiosÅ‚a jako jeden z lepszych w kraju.

22 listopada 1992 r. zorganizowano uroczystoÅ›ci 70-lecia rzemiosÅ‚a zawierciaÅ„skiego, w którym wzięło udziaÅ‚ okoÅ‚o 150 osób. Ufundowany zostaÅ‚ również nowy sztandar.

Sztandary od zawsze byÅ‚y nieodÅ‚Ä…cznym atrybutem każdego Cechu. W chwili obecnej zawierciaÅ„scy rzemieÅ›lnicy znajdujÄ… siÄ™ w posiadaniu nastÄ™pujÄ…cych sztandarów: - Cech Krawców: sztandar z 1924 r., Cech Stolarzy: sztandar z 1958 r., Cech Szewców i Cholewkarzy: sztandar z 1960 r., Cech Fryzjerów: sztandar z 1969 r., Cech RzemiosÅ‚ Różnych: sztandar z 1969 r.; sztandar gÅ‚ówny Cechu, Cech Piekarzy i Cukierników: sztandar z 1976 r., Cech RzemiosÅ‚ Różnych: sztandar z 1992 r. (dotychczasowy z 1969 r. nie zawieraÅ‚ wiÄ™zi z KoÅ›cioÅ‚em Katolickim).

Cech Zawierciański jako jeden z pierwszych w kraju, został odznaczony przez Związek Rzemiosła Polskiego złotym medalem im. Jana Kilińskiego (najwyższe odznaczenie w rzemiośle) za zasługi zawierciańskiego rzemiosła, jego osiągnięcia w ciężkim okresie transformacji oraz za działania Zarządu Cechu. Medal wręczono na Walnym Zgromadzeniu Cechu w 1993 r.

12 maja 1992 r. zarejestrowano RzemieÅ›lniczÄ… PartiÄ™ Polski z siedzibÄ… w Domu RzemiosÅ‚a. Inicjatorami tego przedsiÄ™wziÄ™cia obok zawierciaÅ„skich rzemieÅ›lników byli rzemieÅ›lnicy z Czechowic-Dziedzic.

Nieodzownym ogniwem dziaÅ‚alnoÅ›ci i pracy zawierciaÅ„skich rzemieÅ›lników byÅ‚o i jest szkolenie mÅ‚odzieży w zawodach rzemieÅ›lniczych. PraktykÄ™ mÅ‚odzież odbywaÅ‚a w ich zakÅ‚adach. W latach 1997-2001 szkolono 260 uczniów z czego 1/3 zdawaÅ‚a egzamin czeladniczy. WiÄ™kszość praktykantów w zakÅ‚adach rzemieÅ›lniczych pobiera naukÄ™ w Zespole SzkóÅ‚ im. Hugona KoÅ‚Å‚Ä…taja przy ul. Miodowej w Zawierciu.

Zgodnie ze statutem zawierciaÅ„scy rzemieÅ›lnicy tworzÄ… sekcje branżowo-zawodowe, które wybierajÄ… ze swego grona przewodniczÄ…cego, z-cÄ™ przewodniczÄ…cego i sekretarza. Aktualnie wiÄ™kszymi sekcjami zawodowymi Cechu sÄ…: sekcja motoryzacyjna, sekcja fryzjerska, sekcja piekarsko-cukiernicza, sekcja krawiecka, sekcja metalowa, sekcja budowlana, sekcja stolarsko-tapicerska, sekcja zawodów precyzyjnych, sekcja szklarska i szewska.

DecyzjÄ… SÄ…du Rejestrowego w Katowicach 30 czerwca 1999 r. dotychczasowy Cech RzemiosÅ‚ Różnych przeksztaÅ‚cony zostaÅ‚ w Cech RzemieÅ›lników oraz MaÅ‚ych i Åšrednich PrzedsiÄ™biorstw. 

Opr. Katarzyna Kleszczewska

Budynek Cechu 1957Pochód Rzemieślników Powiatowego Związku Cechów w Zawierciu, 1945 r.
Pochód Rzemieślników Powiatowego Związku Cechów w Zawierciu, 1945 r.
Pochód Rzemieślników Powiatowego Związku Cechów w Zawierciu, 1945 r.

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe