Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Rozwój Zawiercia

Strona główna » Muzeum » Miejska Izba Muzealna » Rozwój Zawiercia

 1880 rok - Pismo przewodnie naczelnika gminy KromoÅ‚ów do raportu o stanie przemysÅ‚u w gminie oraz fragment tego raportu zawierajÄ…cÄ… pierwszÄ… wzmiankÄ™ o istnieniu we wsi Zawiercie KromoÅ‚owskie Fabryki SzkÅ‚a i Fabryki TAZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Kantor-Mirski w publikacji "Z przeszÅ‚oÅ›ci ZagÅ‚Ä™bia DÄ…browskiego i okolicy" Sosnowiec 1932, tom III s 31 tak opisywaÅ‚ ulice Zawiercia: "Pod koniec 1918 roku Zawiercie posiadaÅ‚o tylko cztery ulice brukowane, częściowo brukowanych też cztery. Reszta ulic przedstawiaÅ‚a w porze deszczowej nieprzebyte topieliska w których ludzie grzęźli powyżej pasa a zwierzÄ™ta pociÄ…gowe czasem pogrążaÅ‚y siÄ™ na zawsze. O chodnikach i trotuarach nie byÅ‚o mowy. Latarni ulicznych byÅ‚o kilka i sterczaÅ‚y na pokracznych sÅ‚upach".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorzy Przewodnika po ZagÅ‚Ä™biu DÄ…browskim wydanego w Sosnowcu w 1939 roku tak pisali o wyglÄ…dzie Zawiercia na s. 43-44: "Dzisiejsze to jest okoÅ‚o 1938-1939 roku oblicze miasta nie przedstawia nic osobliwego. Zwarcie zabudowane i dość prawidÅ‚owo zaplanowane, centrum przecina linia kolejowa dzielÄ…c miasto na część zachodniÄ… i wschodniÄ…. Warta rozlewa siÄ™ na terenie Zawiercia w stawy. PrzedmieÅ›cia dość rozlegÅ‚e luźno zwiÄ…zane z centrum. MajÄ… one charakter wybitnie przemysÅ‚owy przy czym rzucajÄ… siÄ™ w oczy kontrasty urbanistyczne - luźnie zabudowane i ubogie domy mieszkalne obok wielkich gmachów fabrycznych, zwÅ‚aszcza przÄ™dzalni i tkalni. PrzedmieÅ›cia wyciÄ…gniÄ™te wzdÅ‚uż gÅ‚ównych dróg rozchodzÄ…cych siÄ™ po Zawierciu promieniÅ›cie, co nadaje miastu plan gwiaździsto rozbiegajÄ…cych siÄ™ peryferii miejskich. DodatniÄ… stronÄ… miasta jest skupienie zakÅ‚adów przemysÅ‚owych na jego kraÅ„cach".

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe