Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefański

Rozwój Zawiercia

Strona główna » Muzeum » Miejska Izba Muzealna » Rozwój Zawiercia

 1880 rok - Pismo przewodnie naczelnika gminy Kromołów do raportu o stanie przemysłu w gminie oraz fragment tego raportu zawierającą pierwszą wzmiankę o istnieniu we wsi Zawiercie Kromołowskie Fabryki Szkła i Fabryki TAZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Kantor-Mirski w publikacji "Z przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego i okolicy" Sosnowiec 1932, tom III s 31 tak opisywał ulice Zawiercia: "Pod koniec 1918 roku Zawiercie posiadało tylko cztery ulice brukowane, częściowo brukowanych też cztery. Reszta ulic przedstawiała w porze deszczowej nieprzebyte topieliska w których ludzie grzęźli powyżej pasa a zwierzęta pociągowe czasem pogrążały się na zawsze. O chodnikach i trotuarach nie było mowy. Latarni ulicznych było kilka i sterczały na pokracznych słupach".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorzy Przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim wydanego w Sosnowcu w 1939 roku tak pisali o wyglądzie Zawiercia na s. 43-44: "Dzisiejsze to jest około 1938-1939 roku oblicze miasta nie przedstawia nic osobliwego. Zwarcie zabudowane i dość prawidłowo zaplanowane, centrum przecina linia kolejowa dzieląc miasto na część zachodnią i wschodnią. Warta rozlewa się na terenie Zawiercia w stawy. Przedmieścia dość rozległe luźno związane z centrum. Mają one charakter wybitnie przemysłowy przy czym rzucają się w oczy kontrasty urbanistyczne - luźnie zabudowane i ubogie domy mieszkalne obok wielkich gmachów fabrycznych, zwłaszcza przędzalni i tkalni. Przedmieścia wyciągnięte wzdłuż głównych dróg rozchodzących się po Zawierciu promieniście, co nadaje miastu plan gwiaździsto rozbiegających się peryferii miejskich. Dodatnią stroną miasta jest skupienie zakładów przemysłowych na jego krańcach".

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe