Strona główna » Galeria » Ulica MarszaÅ‚kowska
Ulica MarszaÅ‚kowska i jej najbliższe okolice byÅ‚y najczęściej uczÄ™szczanymi ulicami w Zawierciu, miÄ™dzy innymi z powodu sporej iloÅ›ci sklepów, Synagogi żydowskiej wybudowanej ok. 1880 r. oraz placu targowego. Ulica MarszaÅ‚kowska nosiÅ‚a różne nazwy - w latach okupacji Alte Markt-Strasse, a w latach 1952 – 1990 ul Teodora Duracza (Teodor Franciszek Duracz ur. 9 lutego 1883 w Czupachówce pod Charkowem, zmarÅ‚ 12 marca 1943 w Warszawie zamordowany przez gestapo. Polski dziaÅ‚acz komunistyczny, czÅ‚onek PPS, Komunistycznej Partii Polskiej, uczestnik rewolucji październikowej.)w roku 90 wrócono do pierwotnej nazwy. Pierwsza sieć wodociÄ…gowa, jaka zostaÅ‚a wybudowana w Zawierciu powstaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie na ul MarszaÅ‚kowskiej w 1932 rok. Po niedÅ‚ugim czasie podÅ‚Ä…czono sÄ…siednie ulice, miÄ™dzy innymi: Hoża, Apteczna, Nowy Rynek, GórnoÅ›lÄ…ska. Ta sieć wodociÄ…gowa jest eksploatowana do chwili obecnej.
Jednym z najstarszych placów targowych byÅ‚ Nowy Rynek który powstaÅ‚ ok. 1904 roku na którym do koÅ„ca lat sześćdziesiÄ…tych raz w tygodniu odbywaÅ‚y siÄ™ targi. W latach 1913 – 1917 pod nr 7 byÅ‚o tam Gimnazjum Å»eÅ„skie Wandy Karczewskiej, przeniesione w 1917 roku na ul. KoÅ›cielnÄ… W roku 1945 zaÅ‚ożono Gimnazjum Kupieckie, które zostaÅ‚o przemianowane w latach 1951-70 na Technikum Ekonomiczne. Po wybudowaniu wiaduktu drogowego plac nazwano im. JarosÅ‚awa DÄ…browskiego.
Ulica Apteczna nosi nazwę od apteki Jana Pasierbińskiego (obecnie już nieistniejącej). Przed wojną przy ulicy była fabryka mydła, sklep z farbami, hurtownia mąki i cukru oraz piwiarnia.
InnÄ… ważnÄ… ulicÄ… byÅ‚a ul. Hoża. Przy tej ulicy w 1905 roku powstaÅ‚a siedziba Gminy Å»ydowskiej, która skupiaÅ‚a ponad 8000 osób wyznania mojżeszowego z Zawiercia jak i z okolicznych miejscowoÅ›ci.
W czasie okupacji ul. MarszaÅ‚kowskÄ… wraz z pobliskimi ulicami otoczono murem i utworzono getto (ocalaÅ‚ jaszcze maÅ‚y fragment muru i brama, którÄ… prawdopodobnie wjeżdżaÅ‚y transporty do obozów zagÅ‚ady) dla spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej. W getcie znaleźli siÄ™ Å»ydzi z Zawiercia jak i okolicznych miast. Jak podajÄ… różne źródÅ‚a w getcie umieszczono ok. 7000 ludzi, a wolnoÅ›ci doczekaÅ‚o siÄ™ tylko 7 osób !!
Autorzy : J.S. Gębka
Zainteresowanych i posiadaczy innych materiaÅ‚ów prosimy o kontakt : jaslaz@poczta.onet.pl
1 | 2
| Do góry | Strona główna |