Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Ulica Marszałkowska

Strona główna » Galeria » Ulica MarszaÅ‚kowska

Ulica MarszaÅ‚kowska i jej najbliższe  okolice byÅ‚y najczęściej uczÄ™szczanymi ulicami w Zawierciu, miÄ™dzy innymi z powodu sporej iloÅ›ci sklepów, Synagogi żydowskiej wybudowanej ok. 1880 r.  oraz placu targowego. Ulica MarszaÅ‚kowska  nosiÅ‚a różne nazwy - w latach okupacji Alte Markt-Strasse, a w latach 1952 – 1990 ul Teodora Duracza (Teodor Franciszek Duracz ur. 9 lutego 1883 w Czupachówce pod Charkowem, zmarÅ‚ 12 marca 1943 w Warszawie zamordowany przez gestapo. Polski dziaÅ‚acz komunistyczny, czÅ‚onek PPS, Komunistycznej Partii Polskiej, uczestnik rewolucji październikowej.)w roku 90 wrócono do pierwotnej nazwy. Pierwsza sieć wodociÄ…gowa, jaka zostaÅ‚a wybudowana w Zawierciu powstaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie na ul MarszaÅ‚kowskiej w 1932 rok. Po niedÅ‚ugim czasie podÅ‚Ä…czono sÄ…siednie ulice, miÄ™dzy innymi: Hoża, Apteczna, Nowy Rynek, GórnoÅ›lÄ…ska. Ta sieć wodociÄ…gowa jest eksploatowana do chwili obecnej.

Jednym z najstarszych placów targowych byÅ‚ Nowy Rynek który powstaÅ‚ ok. 1904 roku na którym do koÅ„ca lat sześćdziesiÄ…tych raz w tygodniu odbywaÅ‚y siÄ™ targi. W latach 1913 – 1917 pod nr 7 byÅ‚o tam Gimnazjum Å»eÅ„skie Wandy Karczewskiej, przeniesione w 1917 roku na ul. KoÅ›cielnÄ… W roku 1945 zaÅ‚ożono Gimnazjum Kupieckie, które zostaÅ‚o przemianowane  w latach 1951-70 na Technikum Ekonomiczne. Po wybudowaniu wiaduktu drogowego plac nazwano im. JarosÅ‚awa DÄ…browskiego.

 Ulica Apteczna nosi nazwÄ™ od apteki Jana PasierbiÅ„skiego (obecnie już nieistniejÄ…cej). Przed wojnÄ… przy ulicy byÅ‚a fabryka mydÅ‚a, sklep z farbami, hurtownia mÄ…ki i cukru oraz piwiarnia.

 InnÄ… ważnÄ… ulicÄ… byÅ‚a ul. Hoża. Przy tej ulicy w 1905 roku powstaÅ‚a siedziba Gminy Å»ydowskiej, która skupiaÅ‚a ponad 8000 osób wyznania mojżeszowego z Zawiercia jak i z okolicznych miejscowoÅ›ci.

W czasie okupacji ul. MarszaÅ‚kowskÄ… wraz z pobliskimi ulicami otoczono murem i utworzono getto (ocalaÅ‚ jaszcze maÅ‚y fragment muru i brama, którÄ… prawdopodobnie wjeżdżaÅ‚y transporty do obozów zagÅ‚ady) dla spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej. W getcie znaleźli siÄ™ Å»ydzi z Zawiercia jak i okolicznych miast. Jak podajÄ… różne źródÅ‚a  w getcie umieszczono  ok. 7000 ludzi, a wolnoÅ›ci doczekaÅ‚o siÄ™ tylko 7 osób !!

Autorzy : J.S. Gębka

 

Zainteresowanych i posiadaczy innych materiaÅ‚ów prosimy o kontakt : jaslaz@poczta.onet.pl

 


Ul. Marszałkowska, lata przedwojenneBudowa ujęcia wody pitnej na Starym Rynku (glębokość 21,34 m) w tle zbiornik wody pitnejNowy Rynek, lata przedwojenne (obecnie plac J. Dąbrowskiego)Wejście do getta (w tle komin TAZ)Meble wyrzucone z synagogi (okupacja niemiecka)Lata przedwojenneMakieta synagogi w ZawierciuWidok na Stary Rynek z ul. Hożej 1947Widok na Stary Rynek i kapliczkę Św. Jana z ul. AptecznejSatry Rynek i kapliczka, lata 60Zdjęcie z lat 60Stary Rynek, lata przedwojenne Widok na ul. Hożą i MarszałkowskąNowy Rynek, lata przedwojenne (obecnie plac J. Dąbrowskiego) Na środku placu po prawej stronie widoczne ubikacje
Satry Rynek i kapliczka, lata 60
Satry Rynek i kapliczka, lata 60
Oceñ/Dodaj komentarz
Zdjęcie z lat 60
Zdjęcie z lat 60
Oceñ/Dodaj komentarz
Stary Rynek, lata przedwojenne Widok na ul. Hożą i Marszałkowską
Stary Rynek, lata przedwojenne Widok na ul. Hożą i Marszałkowską
Oceñ/Dodaj komentarz
Nowy Rynek, lata przedwojenne (obecnie plac J. Dąbrowskiego) Na środku placu po prawej stronie widoczne ubikacje
Nowy Rynek, lata przedwojenne (obecnie plac J. Dąbrowskiego) Na środku placu po prawej stronie widoczne ubikacje
Oceñ/Dodaj komentarz

1 | 2

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe