Strona główna » Historia » Zawierciańskie kościoły
Dostępne podkategorie:
Jeszcze do niedawna największa świątynia rzymskokatolicka w Zawierciu nosiła zaszczytny tytuł „Czcigodnej Kolegiaty”, lecz teraz jest już podniesiona decyzją papieża Benedykta XVI do rangi Bazyliki mniejszej. Jest to niezwykle ważne ... czytaj dalej »
Kościół Ewangelicko-Augsburski choć już w Zawierciu nie istnieje, to odgrywał ważną rolę w zawierciańskim społeczeństwie i dlatego warto o nim wspomnieć. Jest to chrześcijański ruch reformacyjny. Jednym z jego ... czytaj dalej »
Losy parafii, którą mam zamiar teraz opisać od zawsze były niezwykle silnie związane z kościołem św. Mikołaja BW w Zawierciu-Kromołowie. Mowa tu oczywiście o świątyni p.w. Trójcy przenajświętszej w Zawierciu- Skarżycach. Ten zacny ... czytaj dalej »
Obejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »
Biskup Stanislaw Nowak 20 października 1988 r. zlecił ks. Henrykowi Kowalskiemu, wikariuszowi parafii św. App. Piotra i Pawła w Zawierciu podjęcie starań o uzyskanie, na tzw. osiedlu Argentyna odpowiedniego placu pod budowę obiektu ... czytaj dalej »
Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty Kromołowskiej ... czytaj dalej »
Parafia św. Brata Alberta została erygowana przez biskupa Stanisława Nowaka 20 maja 1987 r. Teren jej został wyłączony z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Jan Władysław Koźmin. W ... czytaj dalej »
Parafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem ... czytaj dalej »
Z historią tej świątyni nierozerwalnie są związane najwcześniejsze dzieje naszego miasta. Kościół p.w. św. Mikołaja Biskupa Wyznawcy w Zawierciu-Kromołowie, jest bowiem najstarszą katolicką budowlą sakralną tej ziemi położonej u źródeł ... czytaj dalej »
11 czerwca 1985 r. biskup Stanisław Nowak ustanowił wikariat terenowy św. Stanisława Kostki, a jego duszpasterzem ustanowił ks. Kazimierza Bednarskiego. Ks. Kazimierz Bednarski podjął starania o uzyskanie działki, na której mógłby ... czytaj dalej »
| Do góry | Strona główna |