Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefaski

Parki w Zawierciu

Strona główna » Galeria » Parki w Zawierciu

Jak parki wygłądają dzisiaj "każdy widzi", a jak wygłądały przed wojną niewielu z nas już pamięta.

Park Miejski im. A. Mickiewicza

Park założył Jakub Loewenstein który na ten cel ofiarował grunty ziemskie.  Park został otworzony 1 IX 1928 r. Pierwszym kierownikiem był Władysław Petrych, to on go urządzał i dbał o jego wystrój sprowadzając do niego rzadkie gatunki drzew i roślin.  W samym centrum parku znajdował się  staw na którym latem pływano na kajakach a zimą przy sztucznym świetle jeżdżono na łyżwach. Obok stawu znajdowała się scena z przesuwanym parawanem przeciwwiatrowym który przesuwano dowolnie aby ochronić grającą orkiestrę od wiatru i deszczu (fragment tej sceny stoi do dnia dzisiejszego). Jako ciekawostkę można dodać, że przed wojną park był oświetlony, ogrodzony i pilnowany przez stróży a wstęp kosztował 2 zł. W czasie wojny do parku wstęp mieli tylko Niemcy. Po wojnie ogrodzenie rozebrano a nową atrakcją stało się mini zoo z ciekawymi zwierzętami. W latach 70-tych staw zasypano a na jego miejscu powstał plac zabaw.

Park im. T. Kościuszki

Znajduje się między torami kolejowymi a ul. Kościuszki. Powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku. Na starych pocztówkach z lat 20-tych było tam widać jeszcze pojedyncze drewniane domy i okazały staw. W parku tym znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza , nie udało mi się kiedy został rozebrany. W czasie II wojny światowej Niemcy wydali zgodę aby z tego parku mogli korzystać Polacy. Po wojnie w okolicy dawnego grobu nieznanego żołnierza został wybudowany Pomnik Żołnierzy Radzieckich przy którym odbywały się różne uroczystości. Po zmianie ustroju pomnik zburzono. Miejsce obelisku można zlokalizować po schodach które pozostały i resztkach żywopłotu.

Park Bronisławów

Inicjatorem założenia parku był Bronisław Miciński pracownik T.A.Z. Uroczyste otwarcie parku nastąpiło 25 VIII 1901 r. park znajdował się pomiędzy ulicami Parkową i Wierzbową i obejmował obszar 14 morgów(7 ha). W parku znajdowała się letnia scena gdzie występowały różne zespoły artystyczne. W 1907 r. został przez społeczeństwo Zawiercia ufundowany pomnik A. Mickiewicza dłuta F. Staszewskiego. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 9 VII 1907r. Już przed samą II wojną światową park zaczął popadać w ruinę, zaczęto tam wypasać krowy  a popiersie A. Mickiewicza stało się celem zabaw okolicznych dzieci które rzucały w nie kamieniami. Po pewnym czasie popiersie trafiło w prywatne ręce. Po wojnie teren parku stopniowo został zabudowany przez prywatne domy aż w końcu powstało tam osiedle mieszkaniowe.

 

Autorzy J. i S. Gębka (materiały- zbiory własne)

Zainteresowanych i posiadaczy innych materiałow prosimy o kontakt : jaslaz@poczta.onet.pl


Było pięknie...W tle widoczne domy szklarskie oraz scenaPocztówka z czasów okupacjiZdjęcie lata 50Rok wydania 1962Wydano w 1964 r.Rok wydania 1966Rok wydania 1966Byliśmy sławni nawet za granicąRok 1935 staw przy BocianówceRok 1935 w tle fontannaLata 30 w tle BocianówkaNa mostku przed Bocianówką, lata 30Budowa Bocianówki ok 1930 r.Obelisk żołnierzy radzieckich, park Kościuszki, 1949 r. Zdjęcie przy pomnikuWarta przy mogiłach żołnierzy radzieckich, park Kościuszki, 1949 r.Pomnik Nieznanego Żołnierza, park Kościuszki, lata przedwojennePomnik A. Mickiewicza, park Bronisławów, 1909 r.Pomnik A. Mickiewicza, park Bronisławów, 1909 r.Park i staw w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny WójcikPark miejski w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny WójcikPark miejski, widok na kościół św. Piotra i Pawła w Zawierciu ze zbiorów Katarzyny Wójcik.jpg
Było pięknie...
Było pięknie...
Oce/Dodaj komentarz
W tle widoczne domy szklarskie oraz scena
W tle widoczne domy szklarskie oraz scena
Oce/Dodaj komentarz
Pocztówka z czasów okupacji
Pocztówka z czasów okupacji
Oce/Dodaj komentarz
Zdjęcie lata 50
Zdjęcie lata 50
Oce/Dodaj komentarz
Rok wydania 1962
Rok wydania 1962
Oce/Dodaj komentarz
Wydano w 1964 r.
Wydano w 1964 r.
Oce/Dodaj komentarz
Rok wydania 1966
Rok wydania 1966
Oce/Dodaj komentarz
Rok wydania 1966
Rok wydania 1966
Oce/Dodaj komentarz

1 | 2 | 3

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe