Dostępne podkategorie:
Chcesz sobie przypomnieć czasy PRL-u, te codzienne, zabawne lub pełne absurdu? Wejdź do Gry! Już 22 września pojawi się niepowtarzalna okazja, aby przenieść się do minionej epoki. Odbędzie się wówczas II edycja Zawierciańskiej Gry ... czytaj dalej »
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze powstało w 1906 r. Powołano je do życia w Warszawie, a swoim zasięgiem obejmowało zabór rosyjski. Jednym z głównych jego celów było ukazywanie piękna ziemi polskiej oraz rozbudzanie uczuć ... czytaj dalej »
Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) przygotowuje album zawierający fotografie z przeszłości Zawiercia. Również Ty możesz pomóc w jego wydaniu! „Zawiercie na starej fotografii” – taki tytuł będzie nosił album ... czytaj dalej »
Zawiercie 1o maja 1915 Raport sprawozdawczy* Miejsce agitacji Zawiercie będące w mniejszej części po zarządem austriackim, reszta pod niemieckim , w krotce ma podobno przejść pod zarząd niemiecki. Na stronie austriackiej otwarte zostało biuro ... czytaj dalej »
Już w pierwszej połowie XIX wieku do właścicieli dóbr ziemskich w okolicach Zawiercia docierają informacje (zaproszenia) o wystawach rolniczych w Moskwie. W okresie tworzenia podwalin przemysłu Zawiercia, w drugiej połowie XIX w. właściciele ... czytaj dalej »
Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, w subtelny sposób udało się im ujść potężnym szczękom nowoczesności i przetrwać w świecie szkła, żelaza i betonu. Stojąc spokojnie pośród plątaniny dróg, a także gdzieś w szczerym polu ... czytaj dalej »
Lista ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Zawierciem i przedwojennym powiatem zawierciańskim. Osoby zamordowane w Katyniu, Charkowie i Miednoje. 1. Kpt. Teodor DRABAREK, ur.1892-12-15 Przedecz,dr med., ordynator oddziału szpitala miejskiego w ... czytaj dalej »
Początki szkoły sięgają lat 30 XX w. 1 września 1933 r. otworzono pierwszy oddział 4 klasowego Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim im. A. Osuchowskiego w Zawierciu. Pierwszym dyrektorem została ... czytaj dalej »
Początek cechów w Polsce datuje się na XIII wiek. W wieku XIV nastąpił ich silny rozwój. W 1423 r. prawo zakazywało tworzenia cechów, a te istniejące zostały zniesione. Ich powrót nastąpił za sprawą Zygmunta I - po 120 ... czytaj dalej »
| Do góry | Strona główna |