Dawne Zawiercie w fotografiach i opowiadaniach

Stefan Stefañski

Usytuowanie terytorialne miasta

Strona główna » Muzeum » Miejska Izba Muzealna » Usytuowanie terytorialne miasta

Usytuowanie terytorialne Zawiercia


Plan dziaÅ‚ek Zawiercia w roku 1929XV w - Zawiercie byÅ‚o częściÄ… dóbr majÄ…tkowych pilickich usytuowanych w MÅ‚opolsce w woj. krakowskim, powiecie lelowskim. PozostawaÅ‚o w granicach Rzeczypospolitej do 1975 r.

1807-1814 r. - Zawiercie było usytuowane w Księstwie Warszawskim, departamencie krakowskim w powiecie lelowskim.

1815-1915 r. - Zawiercie należaÅ‚o do Królestwa Polskiego - zaboru rosyjskiego.

1816-1837 r. - Zawiercie i KromoÅ‚ów należaÅ‚y do powiatu pilickiego, obwodu olkuskiego w woj. krakowskim. 7 marca 19837 r. przemianowano województwa na gubernie.

1842 r. - obwody zamieniono na powiaty a powiaty na okrÄ™gi. W latach 1845-1866 Zawiercie i KromoÅ‚ów należaÅ‚y do guberni radomskiej, a do 1885 r. do powiatu olkuskiego.

1867 r. - Królestwo Polskie podzielono na 10 guberni. Utworzono m.in. guberniÄ™ kieleckÄ… i piotrkowskÄ…. PowoÅ‚ano nowy powiat bÄ™dziÅ„ski. Zawiercie MaÅ‚e (KromoÅ‚owskie) z KromoÅ‚owem należaÅ‚o do powiatu olkuskiego do 1885 r. GminÄ… tego powiatu byÅ‚ KromoÅ‚ów z Zawierciem MaÅ‚ym. Zawiercie Duże (Wielkie) do powiatu bÄ™dziÅ„ksiego. Zawiercie Duże zostaÅ‚o przyÅ‚Ä…czone do gminy PorÄ™ba MrzygÅ‚odzka powiatu bÄ™dziÅ„skiego.

 

 

Małe Zawiercie i Duże (Wielkie) Zawiercie


Plan dziaÅ‚ek na terenie Zawiercia w 1927 r.1827 r. - pojawiÅ‚y siÄ™ dwie nazwy: MaÅ‚e i Duże Zawiercie. MaÅ‚e Zawiercie poÅ‚ożone byÅ‚o wzdÅ‚uż rzeki Warty przy drodze wiodÄ…cej do Marciszowa. ObejmowaÅ‚o póÅ‚nocne tereny Zawiercia nazywane Zawiercie KromoÅ‚owskie. W tym czasie posiadaÅ‚o 10 domów i 129 mieszkaÅ„ców. Duże Zawiercie skupione byÅ‚o wokóÅ‚ drogi prowadzÄ…cej do Siewierza. ZajmowaÅ‚o poÅ‚udniowe obszary należące do dóbr mrzygÅ‚odzkich. PosiadaÅ‚o 56 domów, 289 mieszkaÅ„ców.

1847 r. - 13 grudnia przejechał pierwszy pociąg przez Zawiercie do Ząbkowic.

1867 r. - Duże Zawiercie należaÅ‚o do gminy PorÄ™ba MrzygÅ‚odzka powiatu BÄ™dzin guberni piotrowskiej. Zawiercie MaÅ‚e usytuowano w gminie KromoÅ‚ów powiatu olkuskiego guberni kieleckiej.

1915 r. - ordynacja miejska z dnia 19 czerwca z dniem 1 lipca scaliła Małe i Duże Zawiercie w jeden organizm miejski

1885 r. - Zawiercie Małe z Kromołowem wyłączono z powiatu okuskiego i włączono do powiatu będzińskiego. Do 1915 roku Zawiercie Małe (kromołowskie) i Duże (mrzygłodzkie) pozostawały w powiecie będzińskim.

1915 r. -  w sierpniu wÅ‚adze okupacyjne podzieliÅ‚y Królestwo Polskie na dwie strefy okupacyjne: austriackÄ… i niemieckÄ… (dwa generaÅ‚ gubernatorstwa). Pod okupacjÄ… austriackÄ… znalazÅ‚a siÄ™ poÅ‚udniowo - wschodnia część Zawiercia, a pod niemieckÄ… druga część. 20-22 kwietnia w rezultacie umowy pomiÄ™dzy Niemcami i AustriÄ… nastÄ…piÅ‚ kolejny podziaÅ‚ powiatu bÄ™dziÅ„skiego i dÄ…browskiego. Austriacy utracili część Zawiercia na wschód od kolei warszawsko-wiedeÅ„skiej z fabrykÄ… "HuldczyÅ„ski". W grudniu podzielono powiat bÄ™dziÅ„ski na trzy gminy: Sosnowiec, BÄ™dzin i Zawiercie, które byÅ‚y w dalszym ciÄ…gu pod okupacjÄ… niemieckÄ…. Na terenie okupacji austrowÄ™gierskiejwydzielono m.in. gminÄ™ KromoÅ‚ów, do której wÅ‚Ä…czono poÅ‚udniowÄ… część Zawiercia od ul. Siewnej (obecnie Pomorska).

1919 r. - UstawÄ… z dnia 2 sierpnia utworzono na terenie byÅ‚ego Królestwa Polskiego 5 województw, min. woj kieleckie, w którym wydzielono 16 powiatów w tym powiat bÄ™dziÅ„ski. Rozważano także koncepcjÄ™ utworzenia powiatu zawierciaÅ„skiego.

1927 r. - 1 stycznia wyodrÄ™niono z powiatu bÄ…dziÅ„skiego nowy powiat zawierciaÅ„ski, który miaÅ‚ 943 km. kw. i 111258 mieszkaÅ„ców. GraniczyÅ‚ z powiatem bÄ™dziÅ„skim,czÄ™stochowskim i olkuskim. ObejmowaÅ‚ miasto Zawiercie i 6 dawnych miast, tj. KromoÅ‚ów, KoziegÅ‚owy, MrzygÅ‚ód, WÅ‚odowice, Å»arki i Siewierz oraz 15 gmin wiejskich: KoziegÅ‚owy, KoziegÅ‚ówki, KromoÅ‚ów, MrzygÅ‚ód, Myszków, MierzÄ™cice, Niegowa, Poraj, PorÄ™ba, PiÅ„czyce, Rudnik Wielki, Rokitno Szlacheckie, Siewierz, WÅ‚odowice, Å»arki. Starostwo zawierciaÅ„skie rozpoczęło dziaÅ‚alność 15 lutego. Zawiercie liczyÅ‚o 42 tys. mieszkaÅ„ców i 466 ha powierzchni.

1939 r. - Dekretem z 19 października utworzono m.in. prowincjÄ™ Å›lÄ…skÄ… z siedzibÄ… we WrocÅ‚awiu skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z rejencji katowickiej, opolskiej, wrocÅ‚awskiej i legnickiej. Powiat zawierciaÅ„ski wÅ‚Ä…czono do rejencji opolskiej. MiaÅ‚ wówczas 748,8 km kw. i 112 347 mieszkaÅ„ców. Granica miÄ™dzy terenami przyÅ‚Ä…czonymi do III Rzeszy, a ziemiami Generalnej Guberni przebiegaÅ‚a na póÅ‚nocny wschód od Warty. WÅ‚adze niemieckie utworzyÅ‚y koÅ‚o Zawiercia punkty celne w OgrodzieÅ„cu i KromoÅ‚owie.

1945 r. - powiat zawierciański włączono do woj. śląskiego

|   Do góry   |   Strona główna   |

Centrum Inicjatyw Lokalnychwww.cil.org.pl

Newsletter

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe